1. Ürün resimlerini ve açıklamalarını kullanarak bir hikaye anlatın

Müşterileriniz yalnızca bir dizi bilgiyi aramıyor. Gerçekten önemsedikleri şeyleri bilmek isterler, ürününüzün günlük yaşamlarına nasıl uyacağı veya ürününüzü veya hizmetinizi satın alarak onlar için ne tür sorunların çözüleceği gibi. Ürününüz hakkında bilmek istedikleri her şeyi, hepsini sıkıştırmadan onlara anlatan resimler ve açıklamalarla bütün bir hikaye oluşturmaya çalışın.

2. Hedef Kitleniz İçin Tasarım

Kataloğun işini iyi yapmasını, tasarımının okuyucularınıza hitap ettiğinden ve onlarla iyi bağlantı kurduğundan emin olmanız gerekir. Örneğin, teklifiniz için genç nesli hedeflemek isteyen bir markaysanız, katalog tasarımında kullanılan renklerin ve temaların daha olgun bir kitleyi hedefleyenlerden tamamen farklı olması gerekir.

Daha genç bir kitlenin elinde çok daha az zamanınız olacağından, hedef kitlenizin dikkat sürelerini de unutmayın, bu nedenle kataloğunuzu tasarlarken bunu aklınızda bulundurun.

3. Boyut ve Biçim

Hedef kitlenin ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duydukları tasarımı yansıtacağınız boyuta doğru karar vermeniz gerekir. Kataloğunuzu tasarlarken, tüm ürünlerinizi sergileyecek kadar büyük olduğundan ve en önemli ürün veya hizmetlerinize dikkat çektiğinden emin olun. Sayfa sayısını, formatını ve müşterilerinize nasıl hissettireceğini düşünün.

İşletmenizin eklemek istediği bilgiler, müşterinin kataloğu nasıl kullanacağı dikkate alınarak düzenlenmelidir. Birkaç unsuru göz önünde bulundurmanız gerekir: Müşteri ürünleri kategoriye göre mi arayacak, yoksa her sayfaya göz atacak mı? Öğeleri kategoriye veya fiyat, renk, uygulama vb. gibi ürün özelliklerine göre düzenlemek daha yararlı olacak doğru karar vermeniz gerekir. Bazen ürünleri sezgisel bir şekilde düzenlemek veya daha az katı kriterler kullanmak, belki de kuralları karıştırmak yararlı olabilir. Bu şekilde, müşterilerin her sayfayı çevirme olasılığı daha yüksek olacaktır.

4. ÖNEMLİ: Yüksek Kaliteli Görüntüler Kullanın

Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin görselleri, kataloğunuzun en önemli parçasıdır. Harika fotoğraflar, ürünlerinizi daha çekici hale getirecek ve satışları artıracaktır. Tüm resimlerinizin iyi bir ışıkla çekildiğinden ve baskı için yeterli çözünürlükte olduğundan emin olun. Çoğu yazıcı, çözünürlük için 300 dpi önerir (ne kadar yüksekse o kadar iyidir). Bazen, ürün resimlerinin tamamı elinizin altında olmayabilir ve bunları şirketinizin web sitesinden almaya çalışabilirsiniz. Bu görüntüler iyi kalitede olmayacaktır (genellikle 72 dpi); ve basılı bir katalogda kullanılmaya uygun değildir. Olumlu bir izlenim bırakmak için her zaman satılan ürünlerin yüksek kaliteli resimlerini ekleyin. Düşük kaliteli fotoğraflar yalnızca ürünlerin bütünlüğünü azaltır. Ürün fotoğraflarınızı olabildiğince çekici hale getirmek için profesyonel bir fotoğrafçılık hizmeti kullanmayı düşünün. Fikir, fotoğraf ve grafik alabileceğiniz bazı harika stok fotoğraf veya telifsiz fotoğraf hizmetleri de vardır.

5. Katalog Düzeni

Gerekli tüm unsurları bir araya getirdiğinizde, projenin düzen aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada, kataloğun ilk baskısını oluşturuyorsanız veya önceki mizanpajınızın yeniden tasarımını arıyorsanız, grafik tasarımcı dahil olur. Tasarımcınız bir formata, sayfa sayısına, boyuta vb. Karar vermenize yardımcı olabilir.

Tasarımcı, fikirleriniz konusunda size yardımcı olacak, ürün bilgilerini ve görselleri düzenleyecek ve şunların stiliyle ilgilenecektir:

• Ön kapak ve arka kapak

• Giriş sayfaları

• Sayfa düzeni / Kalıp sayfalar: üstbilgi, altbilgi, dizin, sayfa sütunları vb.

• İçindekiler

• Bölüm ayırıcılar

• Ürün düzenleri

• Simgeler / semboller / logoların oluşturulması. 

Tasarımcıya vizyonunuzu açıkça anlatın…

Seçtiğiniz sanatçıya şirketiniz hakkında olabildiğince fazla ayrıntı verin ve tasarım vizyonunuzu tartışın. Aşağıdakileri sağlamak da yararlı olabilir:

Gelecekteki Baskınız. Yalnızca bir katalog, kırtasiye seti, kartpostal, kıyafet veya daha fazlasını mı yazdırmak istiyorsunuz? Acil ihtiyaçlar olmasa bile uzun vadeli düşünün. Deneyimli bir tasarımcı, tasarımlarının tüm olası kullanımlarını planlamalıdır.

Hedef kitleniz. Hedef kitlenizi bilmek, tasarım yönünde büyük bir rol oynayacaktır. Okul çağındaki çocuklara yönelik bir şey yaratmak, emeklilere yönelik bir şeyden farklı olacaktır. Tasarımın başlangıç ​​aşamalarında hedeflemek istediğiniz demografik bilgilerle ilgili tartışmaya yer verdiğinizden emin olun.

İlham ve örnekler. Beğendiğiniz şeyleri tasarımcılarınıza göndermekten çekinmeyin. Bu, ulaşmayı amaçladığınız stili karşılaştırmalarına yardımcı olacaktır. İlham almak için diğer şirket web sitelerine veya Pinterest gibi sosyal buluşma yerlerine göz atın. Sevdiğiniz ve beğenmediğiniz renkleri ve yazı tipi stillerini not etmeyi unutmayın.

Potansiyel müşterilerinizin size ulaşmasını son derece kolaylaştırın

 Şirketinizin iletişim bilgilerini katalogdaki her sayfaya yerleştirmeniz gerekir. Bir e-posta adresi ve satış ekibinizle iletişim kurmalarını sağlayan telefon numarası içermelidir. Ayrıca, okuyucu büyük olasılıkla web sitenize göz atmak isteyeceği ve muhtemelen bir sipariş vereceği için şirketin web sitesi URL'sinden bahsetmeyi unutmayın. Tüm bunlar, müşterilerin soruları olduğunda veya sipariş vermek istediklerinde şirketinizin bir temsilcisiyle iletişime geçmeyi kolay bulmalarını sağlar.

Prova Aşaması: İstediğiniz görünüme sahip misiniz?

Kataloğunuzun tasarım ve baskı kalitesinin bilgiler kadar önemli olduğunu unutmayın. Açık ve basit bir katalog tasarımı, müşterilerin ürünleriniz için kolayca alışveriş yapabilmesini sağlayacaktır. Hem tasarım hem de düzen açısından basit olan bir katalog okuyucuya hitap edecek ve potansiyel olarak daha fazla satışa yol açacaktır. Okuyucular genellikle istediklerini aramak için çok fazla zaman harcamazlar, bu nedenle çok fazla satış yaratacak hacimli, takip etmesi zor bir katalog beklemeyin. Basılı kataloğu basit ve okunması kolay tutun.

Satış performansı söz konusu olduğunda, kataloğunuzun zirveye ulaşana kadar sürekli iyileştirmelere ihtiyaç duyacağını unutmamak önemlidir. Satış ekibinizle geri bildirimlerini kontrol etmek ve onlara kataloğun kendileri için bir satış aracı olarak ne kadar etkili olduğunu sormak iyi bir fikir olabilir.

Henüz Bitmedi ... Katalog Tasarım Performansınızın Sonuçlarını Analiz Edin

Basılı kataloğunuzun performansını nasıl anlayabileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Göründüğü kadar karmaşık değil. Yapmanız gereken tek şey, basılı kataloğunuzu alan müşteriler ile halihazırda sahip olduğunuz satış rakamları arasında bir bağlantı bulmak. Kataloğun gerçekten müşteriyi web sitenizi aramaya veya sitenize giriş yapmaya imkan sağladığını fark ederseniz, iyi performans gösterdiğini bilirsiniz. 

 

Gördüğünüz gibi katalog, zaman, araştırma, bağlılık ve sabır gerektiren bir süreçtir. Ve tüm bunlar göz korkutucu görünse de, doğru prosedürü ve daha da önemlisi güvenilir bir tasarımcı bulduğunuzda, bu sürece defalarca geri dönebilirsiniz. Doğru katalog formülü, satışları artırmaya yardımcı olacak ve müşterilerinizin daha fazlası için geri gelmesini sağlayacaktır!

Blog
Son Yazılar
Nasıl iyi bir logo yaratırsınız?

Hedef kitlenizle hızlı bir şekilde bağlantı kurmak için küçük işletme logosunun anlaşılır ve kolay yorumlanabilir olması gerekir. Logonuzun birden çok medya platformunda çalışması ve her boyutta etkili olması için basit olması önemlidir.

DEVAMI
E-ticaret paketi mi, özel e-ticaret yazılımı mı ?

Firmanızın veya kişisel olarak sizlerin tamamen ihtiyacınız ile doğru orantılan olan bu konu hakkında, doğru karar vermeniz için birkaç fikir paylaşmak isteriz. E-ticaret kullanan kişi/kurumları 3 grup altında toplayabiliriz.

DEVAMI