E-ticaret paketi mi, özel E-ticaret yazılımı mı ?

Firmanızın veya kişisel olarak sizlerin tamamen ihtiyacınız ile doğru orantılan olan bu konu hakkında, doğru karar vermeniz için birkaç fikir paylaşmak isteriz. 

E-ticaret kullanan kişi/kurumları 3 grup altında toplayabiliriz.

1.    Grup e-ticaret müşterileri

Bu grup müşterilerimiz genellikle mesleklerinden farklı bir sektör de, ek gelir için imkanları doğrultusunda ürün veya hizmet satışı yapmak için e-ticaret kullanmak isterler. Genel de zamanları müsait olur, bilgisayar ve internet işlerine yatkın olurlar. Bu sebeple bir çok işlemi kendileri yapmaya çalışır, bilmediklerini öğrenmek için internetten videolar izler ve mesleklerinden arta kalan zamanlarının çoğunu konu hakkında bilgi sahibi olmak için harcarlar.

Bu gruptaki müşterilerimize önerimiz hazır e-ticaret yazılımı kullanmaları olacaktır.

E-ticaret yazılımlarını ücretsiz olarak sağlayabilmeniz için öneri programlar;

Shopify

PrestaShop

WooCommerce

Magento

OpenCart

Not: Kullanıcı sayısı, sunucu uyumu, geliştirilmesi, destek imkanı, piyasa şartları göz önünde bulundurularak önerilmiştir.


2.    Grup e-ticaret müşterileri

Bu grup müşterilerimiz genellikle kendi mesleki sektörleri içerisinde ki ürün veya hizmetlerin satışını yapmak için e-ticaret kullanmak isterler. Fakat ana gelir kaynağı e-ticaret olmaz ağırlıklı olarak pazaryerlerinden ve lokal olarak satış yapmaktadırlar. Bu sebeple e-ticarete çok fazla ağırlık vermezler ve uzun dönemli olarak düşünmezler. Kendi meslekleri, e-ticarette satış yapacak ürün veya hizmet ile aynı olduğu için aynı anda iki tarafa doğru bölünemedikleri için genelde bu tür işleri kendileri yapmaz, başka kişi veya kurumlar ile ilerletmek isterler.

Bu gruptaki müşterilerimize önerimiz, e-ticaret firmalarının sağladığı e-ticaret paketleri olacaktır.

E-ticaret paketleri satın alabileceğiniz firmalar önerileri;

Ticimax

İdeasoft

Tsoft

Not: Kullanıcı deneyimi, müşteri memnuniyetleri, destek ve kullandıkları teknolojiler göz önünde bulundurularak önerilmiştir.


3.    Grup e-ticaret müşterileri

Bu grup müşteriler genellikle meslekleri ve sektörleri gereği e-ticarete uygundurlar ve internet ortamından satış yapmak için gerekli nakit ve vakiti harcamaya hazırdırlar. E-ticarete girmek için sağlam bir alt yapı olmasını ne kadar isteseler de konu hakkında ki tecrübesizliklerinden dolayı genelde yanlış tercih yaparlar. E-ticareti uzun ömürlü olarak düşünüp, ağırlıklarını bu yönde verir ve zamanlarının büyük bir kısmını bunun için harcarlar. Sistemi büyültüp ana kazanç kapısı haline getirmek isterler ve ellerinden geldiğince ürünlerini, hizmetlerini, e-ticaret sistemini geliştirmek, her geçen gün üzerine bir parça daha bir şey eklemek isterler.

İşte bu tür müşteri grubumuz için önerimiz kesinlikle ne hazır yazılım ne e-ticaret paketi olacaktır.

Bizim önerimiz, sektörünüze, ürün veya hizmetlerinize uygun kurumsallıkta bir e-ticaret site tasarımı ile birlikte özel yazılım kullanmanız olacaktır. Her ne kadar başlangıç için diğerlerinden daha çok maliyet çıkarsa da, uzun vadede yüksek kar etmek için en doğru karar bu olacaktır. 

  • Avantajlarına değinecek olursak; Yazılıma %100 sahip olmuş oluyorsunuz yani satın alıyorsunuz. Paket yazılımlara gibi her yıl kira ödemiyorsunuz. Bu da site uzun vadede kâr marjı olarak geri dönüyor.
  • İstediğini şekilde geliştirmeye ilerletmeye veya büyültmeye müsait bir alt yapınız oluyor. E-ticaret ile başlayıp bundan sonraki entegrasyon, ön muhasebe, müşteri bilgilendirme sistemi, stok takip sistemi vb… gibi sistemleri de geliştirmelerini yaptırıp, e-ticaret sistenize kolaylıkla entegre edebilir ve tek bir noktadan sistem içinde kullanabilirsiniz.
  • Arama motorlarının istemiş olduğu ön taraf (front end) ve arka taraf (back end) kodlama yapılarına uygun olacağı için arama motorlarında şansınız 2 kat daha fazla artmış olacaktır.
  • Kendinize ait bir paneliniz olacağı için sadece kullandığınız ve işinize uygun eklentileri ve menüleri görüyor olacaksınız. Bu sayede kullanım performansınız artacağı için yapacağınız güncellemeler çok daha kısa sürecektir.
  • İşinize özel bazı özellik ve birimleri rahatlıkla eklettirebilir, isteğinize özel durum senaryoları e-ticaret yazılımınıza eklettirebilirsiniz.
  • Kendinize ait sunucularda kendinize ait 3. Parti yazılım eklentileri kullanacağınız için 1.si sitenizin performansı ve hızı kat ve kat daha yüksek olacak ve sadece kendi siteniz sunucuda barınacağı için seo değerlerini daha hızlı artacaktır.

Bu ve benzeri özel e-ticaret yazılım faydaları ile ilgili daha detaylı bilgi için bize whatsapp üzerinden ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilir veya [email protected] mail adresinde taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

  • Dezavantajlarına gelecek olursak ; Paket yazılımlar yüzlerce müşterinin ortak kullanımı düşünülerek hazırlandığı için ve yapılacak bir güncelleme tüm müşterileri etkileyeceği için sektörünüze veya ürününüze özel bir güncelleme yapılması söz konusu olamaz. Hiçbir şekilde kendi sisteminize özel bir geliştirme hizmeti satın alamazsınız.
  • Paket yazılımların kullandıkları sunucular genelde bir çok site barındırdığı için tüm sitelerin birbirine olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Örnek olarak arama motorlarında ki performansınızı düşünecek olursak, mesela kendinize ait sunucu ve kendinize ait bir ip adresinde kendi sitenizi barındırmak ile paket yazılımlar da ki gibi bir sunucuda yüzlerce site ile birlikte yer almak arasında çok büyük performans farkları bulunmaktadır. Bunun haricinde o sunucuların kaynağını aynı anda yüksek oranla kullanıldığın da ve bununla ilgili özel ayar yapılmadığı durumlarda e-ticaret sitenize ulaşım sağlanamaz ve sitenize giren müşterileriniz 500x hatası alırlar. Bu zaten günümüz de bir çok firmada yaşanan ortak bir sıkıntıdır.
  • Paket yazılımlar genelde kullandıkları yazılım teknolojilerinde güncelleme normal sistemlere göre daha nadir yaparlar. Bunun sebebi 100 lerce hatta 1000 lerce müşterilerinin bu sistemi kullanıyor olasıdır. En ufak bir hatanın tüm müşteri portföylerini  etkileyeceklerini bildiklerinden minimum düzeyde güncelleme ile hareket ederler. Bu da belli bir süre sonra teknolojilerini günümüz şartlarına göre geri planda kalmasını sağlar. Bunun müşterilere dezavantajları, paketini satın aldığınız firmanın yazılım teknolojisine uygun harici 3. Parti sistemler kullanmak zorunda olmanız gerektiğidir. Mesela e-ticaret sitenizi n11 sitesi ile entegre etmek istiyorsunuz ve bir a firmasından entegrasyon yazılımı satın aldınız. Alt yapınız e-ticaret sisteminiz ile uyumlu değil ise bu işlemi gerçekleştiremiyor olacaksınız.
  • Bunların haricinde genellikle e-ticaret paketlerin de, satın aldığınız da sizin bile farkında olmadığınız ama ileride ihtiyacınız olabilecek küçük ama etkili bazı eklenti ve özellikler sonradan satılabilmek için pasif veya kapalıdır. Bu özellikler veya eklentiler öyle noktalarda karşınıza ihtiyaç olarak çıkar ki siz geri dönme veya başka bir sisteme geçme şansınız kalmadığı için satın alma işlemi yapmak zorunda kalırsınız. Yine bu sonradan satın aldıklarınız da genellikle yıllık ödemeye tabiidir. 

Sizde bu tür sorunsallar ve karşılaştırmalar hakkında daha detaylı bilgi edinip daha doğru bir şekilde e-ticarete girmek isterseniz bize whatsapp üzerinden ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilir veya [email protected] mail adresinde taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

Berker Melih Dijital Reklam Ajansı 


Blog
Son Yazılar
Nasıl iyi bir logo yaratırsınız?

Hedef kitlenizle hızlı bir şekilde bağlantı kurmak için küçük işletme logosunun anlaşılır ve kolay yorumlanabilir olması gerekir. Logonuzun birden çok medya platformunda çalışması ve her boyutta etkili olması için basit olması önemlidir.

DEVAMI
Başarılı bir katalog çalışması için ipuçları | Dijital Reklam Ajansı

Müşterileriniz yalnızca bir dizi bilgiyi aramıyor. Gerçekten önemsedikleri şeyleri bilmek isterler, ürününüzün günlük yaşamlarına nasıl uyacağı veya ürününüzü veya hizmetinizi satın alarak onlar için ne tür sorunların çözüleceği gibi.

DEVAMI