Hedef kitlenizle hızlı bir şekilde bağlantı kurmak için küçük işletme logosunun anlaşılır ve kolay yorumlanabilir olması gerekir. Logonuzun birden çok medya platformunda çalışması ve her boyutta etkili olması için basit olması önemlidir.

Büyük şirketlerin aksine, çoğu küçük marka, insanların işletmenizle ilişkilendirdiği yıllarca marka bilinirliğine veya tüketicilerin işletmenizin ne yaptığını anlamalarına yardımcı olacak büyük bir pazarlama bütçesine sahip değildir. Bu nedenle, logonuzun kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anında net bir şekilde iletmesi gerekir.

Konseptten kullanıma kadar, markanızı tek bir markaya aktarırken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey vardır. Bununla birlikte, harika bir küçük işletme logosunun yalnızca üç şeye ihtiyacı vardır: harika tipografi, basit renkler ve güçlü bir görsel öğe.

İşletme değerlerinizi temsil eden tipografiyi seçin.

Bir logo ve marka oluşturmada renk, resim veya grafik kullanımı kadar yazı tipi seçimi ve bunların nasıl düzenlendiği de önemlidir. Neden? Çünkü insanlar, nasıl hissettiklerini belirlemek için bir kelimenin nasıl göründüğünü bir kelimenin gerçekte söylediği şeyle ilişkilendirir.

Güçlü markalaşma, duygusal bağ kurar. Tipografinizin ilgi uyandırmasını, güveni artırmasını ve iyimserliği teşvik etmesini istiyorsunuz. Tipografi, insanlar farkında bile olmadan bu tür duyguları uyandırmanın bir yoludur.

Tipografi, ses tonunu ve kişiliği iletmek için kullanılır. İster zarif, ister geleneksel, ister ilginç, ister modern olsun, şirketinizin neyi temsil ettiğini yansıtan tipografiyi seçin.

Şirket adınızın net ve okunaklı olduğundan emin olun. Logonuzun nasıl kullanılacağını düşünün: Logonuz ekranlarda, kartvizitlerde, antetli kağıtlarda, tabelalarda ve ambalajlarda sadece birkaç isim için görünebilir. Uzaktan ve yakından okunabilir olması gerekir. 

Renkleri akıllıca ve doğru seçin

Logonuzun rengi nasıl algılandığını belirleyecek ve satın alma kararlarını yönlendirme gücüne sahip olacaktır. Renk duyguları tetikler ve anlam verir. Pazarlamanızda tutarlı bir şekilde kullanıldığında, renk marka tanınırlığını % 80'e kadar artırır.

Doğru renkler sektörünüze ve hedef pazara bağlıdır. Muhtemelen bazı endüstrilerin belirli renklere bağlı kaldığını fark etmişsinizdir. Örneğin, finans kurumları mavi kullanma eğilimindedir çünkü mavi, güvenlik ve güvenilirliği ifade eder. Markalar, ürün ve hizmetlerine olan güveni artırmak için maviyi kullanır.

Renklerinizi, tüketicilerin deneyimlemesini istediğiniz duygulara ve onların gerçekleştirmesini istediğiniz eylemlere göre seçin. İnsan psikolojisini, kültürünü, eğilimlerini ve bağlamını göz önünde bulundurun.

Marka renginiz bir hikaye anlatmalıdır. Değerlerinizi iletmeli ve alanınızdaki diğerleriyle karıştırılmayacak kadar benzersiz olmalıdır.

En güçlü markalar, üç ana renkten daha az basit bir renk paletine bağlıdır. Degradeler yerine düz renkler de kullanırlar. Renklerin ekranda ve baskıda farklı göründüğünü unutmayın. Renklerinizi doğru şekilde yeniden üretebildiğinizden emin olun (Pantone, CMYK, RGB, Hex). 

Basit bir ikon kullanın

En iyi marka isimlerinin% 72'si kelimeler veya kısaltmalardan oluşsa da, bu isimler tipografiyi kullanarak birinin zihninde bir imaj yaratır. Aynı şey grafik öğeler, semboller ve simgeler için de yapılabilir.

Görsel bir unsur ilgi katar ve logonuzu unutulmaz kılar. Bir tüketicinin dikkatini 10 saniye boyunca ezberleyebilmesi ve onun hakkında bir fikir oluşturabilmesi için çekmesi gerekiyor.

Bazı tasarımcılar, metni değiştirerek veya belirli durumlarda kendi başına kullanılabilecek resimli bir simge ekleyerek bunu oluşturur. Tüm resimlerin küçük resimden değil, orijinal olduğundan emin olun. Zamanla ve tutarlı kullanımla görsel bir ilişki gelişecektir.

Blog
Son Yazılar
Başarılı bir katalog çalışması için ipuçları | Dijital Reklam Ajansı

Müşterileriniz yalnızca bir dizi bilgiyi aramıyor. Gerçekten önemsedikleri şeyleri bilmek isterler, ürününüzün günlük yaşamlarına nasıl uyacağı veya ürününüzü veya hizmetinizi satın alarak onlar için ne tür sorunların çözüleceği gibi.

DEVAMI
E-ticaret paketi mi, özel e-ticaret yazılımı mı ?

Firmanızın veya kişisel olarak sizlerin tamamen ihtiyacınız ile doğru orantılan olan bu konu hakkında, doğru karar vermeniz için birkaç fikir paylaşmak isteriz. E-ticaret kullanan kişi/kurumları 3 grup altında toplayabiliriz.

DEVAMI