E-Ticaret Yazılımları

E-ticaret nedir? E-ticaret, internet üzerinden mal veya hizmet alım satımı ve satışları tamamlamak için para ve veri transferidir. Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinir.

Günümüzde, e-ticaretle ilgili sorular genellikle “internetten en çok ne satılır” , “internetten ürün nasıl satarım” , “internetten ürün satmak için eticaret önerisi” üzerinde yoğunluk göstermektedir. Ancak en önemli sorulardan biri e-ticaretin uygun yazılım hangisidir. Gerçek şu ki, doğru ya da yanlış olan yoktur ve bu genellikle tercihe bağlıdır. Bu konu hakkın da yazımızın linkini aaadlı blog yazımızda detaylı olarak vereceğiz. 

Ticaret gelişmeye devam ettikçe, yürüttüğü yöntemler de gelişiyor. Aşağıda en geleneksel e-ticaret modeli türleri verilmiştir:

İşletmeden Tüketiciye (B2C): B2C e-ticaret, en popüler e-ticaret modelidir. İşletmeden tüketiciye, satış üzerine kuruludur. Bir işletme ile bir tüketici arasında gerçekleştiği anlamına gelir.

İşletmeden İşletmeye (B2B): B2B e-ticaret, bir üretici ve toptancı veya bir toptancı ve bir perakendeci gibi başka bir işletmeye bir mal veya hizmet satan bir işletmeyi ifade eder. İşletmeler arası e-ticaret, tüketiciye yönelik değildir ve genellikle ham maddeler, yazılımlar veya birleştirilmiş ürünler gibi ürünleri içerir. Üreticiler ayrıca B2B e-ticaret yoluyla doğrudan perakendecilere satış yapar.

Doğrudan Tüketiciye (D2C): Doğrudan tüketiciye e-ticaret, en yeni e-ticaret modelidir. D2C, bir markanın bir perakendeci, distribütör veya toptancıya gitmeden doğrudan son müşterisine satış yaptığı anlamına gelir. Abonelikler popüler bir D2C öğesidir ve Instagram, Pinterest, Facebook, SnapChat vb. Platformlar aracılığıyla sosyal satış, doğrudan tüketiciye satış için popüler platformlardır.

Tüketiciden Tüketiciye (C2C): C2C e-ticaret, bir mal veya hizmetin başka bir tüketiciye satışını ifade eder. Tüketiciden tüketiciye satışlar eBay, Etsy, Fivver vb. Platformlarda gerçekleşir.

Tüketiciden İşletmeye (C2B): Tüketiciden işletmeye, bir bireyin hizmetlerini veya ürünlerini bir işletme organizasyonuna satmasıdır. C2B, pozlama sunan etkileyicileri, fotoğrafçıları, danışmanları, serbest yazarları vb. kapsar.

Bu konunun haricinde müşterilerimizin en çok sorun yaşadığı ve en çok danıştığı konulardan bir tanesi de detaylı anlatımı ile paylaşıyorum. 

Hazır e-ticaret paketimi, yoksa özel e-ticaret yazılımı mı?

Siz de hangi tür e-ticarete ihtiyacınız var, bunu nasıl temin edebilirsiniz, nasıl destek alırsınız ve ne tür detaylar mevcut bunlar ve tüm sorularınız için hemen e-ticaret uzmanlarımız ile iletişime geçin yada [email protected] adresine talebinizi iletin.

Berker Melih Dijital Reklam Ajansı